Co mówi Twoje ciało?
Marek pracuje na odpowiedzialnym stanowisku w międzynarodowej korporacji. Podejmuje ważne decyzje, motywuje zespół, koordynuje działania, odpowiada za błędy zespołu, i jeszcze wiele innych zadań. Marek cierpi na bóle głowy, rozstroje żołądka, ma problemy ze snem. Na migreny działa tabletka leku przeciwbólowego. Kilka razy do roku łapie porządne przeziębienie, ale łyka leki na obniżenie gorączki i nie daje się położyć do łóżka. 

Asia pracuje w administracji publicznej. Przez 8 godzin swojej pracy prawie nie pije i nie je. Nie ma czasu na korzystanie z toalety. Asia ma samodzielne stanowisko, nikt nie stoi jej nad głową i nie pogania. Chce zasłużyć na pochwałę szefa, ale w czasie godzin pracy ściga się sama z sobą. Asia zaczęła mieć problemy ze snem, cierpi na bóle głowy, przewlekłe zaparcia, stany zapalne pęcherza moczowego. 

Nasz współczesny tryb życia stanowi wyzwanie dla naszych fizycznych ciał. Nieodpowiedni sposób odżywiania, stres, brak odpoczynku, brak odpowiedniej dawki naturalnego ruchu, zanieczyszczone powietrze i konsumpcyjny styl życia sprawiają, że nasze ciała muszą się bardzo napracować, aby utrzymać odpowiednią homeostazę. 

Ciało ma cudowne zdolności regeneracji i naprawy, ale pod warunkiem, że mu na to pozwolimy i nie będziemy przeszkadzać. Nie słuchamy tego, co mówi do nas nasze ciało. Ból czy choroba mogą być naszym sprzymierzeńcem. To ostry sygnał, że w danym miejscu organizmu dzieje się coś niedobrego, czym powinnyśmy się zająć. Nie lubimy dyskomfortu, łapiemy za środki przeciwbólowe, aby jak najszybciej bólu się pozbyć. A przecież to ważny sygnał z naszego ciała „coś się dzieje”. 

Uważne słuchanie własnego ciała, świadomość jego zachowań, algorytmów jego działania sprawia, że odpowiednio wcześnie możemy reagować na nieprawidłowości w działaniu. Zanim sięgniemy po garść tabletek warto zadać sobie pytanie: dlaczego boli? dlaczego choruje? Jeśli w pracy godzinami nie pijesz żadnych płynów, spierzchnięte usta i ból głowy mogą być sygnałem, że masz odwodniony organizm. Nawracające bóle głowy? Może w sytuacji stresowej zaciskasz zęby, jak Marek z naszej opowieści i cierpisz na szczękościsk? Może godzinami wpatrujesz się w ekran i twoje mięśnie karku są mocno przeciążone? Włosy wypadają garściami? – może przechodzisz bardzo stresujący moment w pracy? W życiu osobistym? To my dla siebie jesteśmy najlepszym lekarzem, ponieważ znamy swoje ciała, jego możliwości i ograniczenia, kontekst życiowy. Emocje czujemy, widzimy je, kiedy je wyrażamy, ale nie zawsze zdajemy sobie sprawę, że bardzo wpływają na naszą fizyczność. 

Warto dbać o zachowanie równowagi między trzema elementami: ciałem – umysłem – psyche. 

Aby zachować spójność między tymi elementami dbaj o:

- świadome odżywianie swojego ciała – ono potrzebuje dobrej jakości składników odżywczych,

- odpoczynek i regenerację - nie musisz ścigać się z samym sobą, pozwól sobie na choćby krótki relaks na koniec każdego dnia,

- dobry sen – to podstawa,

- codzienną naturalną dawkę ruchu. 

A Twoje ciało odwdzięczy się sprawnym funkcjonowaniem.

Komentarze

Popularne posty