Polskie superfoods, czyli cudze chwalicie….Bardzo dużo mówi się od jakiegoś czasu o tzw. superfoods. Jedni krytykują, że tylko „trend”, „moda”, „marketing”, inni wierzą, że to naprawdę żywność, która pomoże na wszystko i trzeba ją jeść. Kto ma rację? :)

Tak naprawdę to i jedni, i drudzy.  Termin „superfoods” po raz pierwszy został użyty przez Aarona Mossa w czasopiśmie „Nature Nutrition” w 1998 roku. Bardzo szybko pojęcie „super żywności” zostało wykorzystane przez marketingowców i przemysł spożywczy, tak, aby ich produkty były bardziej atrakcyjne dla klientów i lepiej się sprzedawały.
Nie ma naukowej definicji „superfoods”, często definiuje się ją jako termin marketingowy wykorzystywany do określania nieprzetworzonej żywności pochodzenia naturalnego, bogatej w składniki odżywcze, których ilość i właściwości mają działać korzystnie na organizm człowieka. Ale można pokusić się o wymienienie cech, którymi super żywność powinna się charakteryzować:

1. powinny to być produkty naturalne, czyli nie wzbogacane w prozdrowotny składnik w procesie produkcji;
2. zawierające składnik, którego szczególne własności prozdrowotne zostały potwierdzone naukowo
3. i wreszcie zawierające znaczne ilości prozdrowotnego składnika.

Jakie to prozdrowotne składniki? Będą to głównie antyoksydanty (witaminy antyoksydacyjne - A, C, D, E), substancje bioaktywne, przeciwutleniacze, enzymy, aminokwasy czy kwasy tłuszczowe omega-3.

Polska super żywność, czyli produkty, które warto mieć na uwadze, często jest niepozorna, mało kolorowa, omijana, często przegrywa w starciu ze swoimi egzotycznymi kolegami. A naprawdę warto się nią zainteresować, ponieważ małym kosztem ekonomicznym (są to w większości przypadków tanie produkty) możemy zapewnić sobie dowóz naprawdę wartościowych składników. W niektórych przypadkach możemy mówić nawet o "super superfoods" - np. aronia, żurawina czy czarna porzeczka będą prawdziwą bombą antyoksydacyjną.

I na koniec pytanie – czy super jedzenie jest gwarantem zdrowia i urody?  Pamiętajmy, że nie istnieje jeden jedyny produkt, który dostarczałby wszystkich składników odżywczych w odpowiednich ilościach i proporcjach. Dla zachowania zdrowia i urody ważna jest nie tylko codzienna, urozmaicona dieta, ale także – styl naszego życia. Niemniej, superfoods są dla naszego organizmu bardzo dużym wsparciem w codziennej walce z zanieczyszczeniami, wolnymi rodnikami, patogenami i stresem. Komentarze

Popularne posty