7 kroków do zdrowego stylu życiaNa zdrowy styl życia składają się różne elementy, na pewne z nich nie mamy wpływu (np. geny), ale na dużą ich część – mamy realny wpływ. W zdrowym stylu życia kluczowe jest połączenie wiedzy o zdrowym, świadomym odżywianiu z wiedzą o sobie samym, o tym co lubi, a czego nie moje ciało, czego potrzebuje, jaką aktywność fizyczną wybieram dla siebie, jaki sposób relaksu i – wreszcie – w jaki sposób radzę sobie z emocjami. Ten ostatni czynnik jest niezmiernie istotny, często trzeba wrócić do bolesnych wspomnień, zmierzyć się z „niedobrymi” emocjami, aby móc je przepracować, przerobić w sobie i osiągnąć wewnętrzny spokój i równowagę. Niemiernie ważne są relacje z bliskimi, czułość i bliskość, przytulenie działa jak plaster na naszą duszę. Innymi słowy, trzeba mieć na uwadze nie tylko nasze ciało, aby było sprawne i zdrowe, ale i psychikę.

7 kroków do zdrowego stylu życia:

Krok 1. świadome odżywianie – jest wiedzą o tym, czego potrzebuje moje ciało, co toleruje lub nie. To spożywanie świeżej, naturalnej żywności, jak najmniej przetworzonej, picie wody. Równie ważny jest rozwój świadomości emocjonalnej – czy nie zagłuszam emocji niezdrowym jedzeniem;

Krok 2. wybieranie zdrowej żywności – staram się usunąć z mojego jadłospisu – i to samo robię najbliższym – produkty pełne toksyn, wyprane ze składników mineralnych i witamin, przepełnione konserwantami, ulepszaczami, drożdżami itp. Zwracam uwagę na dostarczenie odpowiedniej ilości antyoksydantów, które pomogą zwalczyć stany zapalne.

Krok 3. nastawienie psychiczne – jak radzę sobie z codziennym stresem, czy zachowuję optymizm, mniej narzekam, mam więcej wiary w siebie? Czy akceptuję siebie i pracuję nad poprawą poczucia własnej wartości? Czy dbam o relację z najbliższymi, rodziną, przyjaciółmi? Nie zawsze mogę poradzić sobie ze smutkiem, gorszym nastrojem sam, potrzebne jest wsparcie bliskich mi osób.
Krok 4. aktywność fizyczna – najważniejsze, aby była codzienna, nawet ta drobna, nie wysiłkowa. To może być przebyty na piechotę dystans przystanku autobusowego, wchodzenie po schodach, spacer po zakupy. To oczywiście jest także szeroko rozumiane uprawianie sportu: taniec, nordic walking, pływanie czy bieganie. Aktywność fizyczna poprawia przemianę materii, pomaga zachować sprawność fizyczną, pozwala na lepsze ukrwienie narządów, zwiększa gęstość mineralną kości , dotlenia nasz umysł i ciało, i przynosi radość.

Krok 5. zdrowy sen – pamiętam o odpowiedniej dla mnie ilości godzin snu, dbam o odpowiednią jakość snu, nie okradam swojego ciała i umysłu z należnego mu snu.

Krok 6. techniki relaksacyjne – ćwiczenia uważności „tu i teraz”, stosowanie technik radzenia sobie ze stresem, zmęczeniem, wyczerpaniem; to m. in. korzystanie z zabiegów, masaży relaksacyjnych, słuchanie muzyki czy lektura książki. To także obcowanie z naturą, wyjście do kina, restauracji czy kawiarni, z bliskimi, z przyjaciółmi.

Krok 7. monitoruję i dbam o moje ciało – regularnie chodzę na profilaktyczne badania lekarskie, stosuję zabiegi pielęgnacyjne, pozwalam sobie na zadbanie o moje ciało.

Zespolenie wszystkich elementów nie jest łatwe. To codzienna ciężka praca. Ale ten wysiłek się opłaci i pozwoli nam cieszyć się życiem, jego radościami, ale także umożliwi pokonywanie codziennych trudności i kłopotów.

Komentarze

Popularne posty