Metoda „małych kroków” czyli jak łagodnie osiągnąć wymarzony celZ końcem roku kalendarzowego Ola kupuje piękny nowy notes i starannie zapisuje w nim noworoczne postanowienia. „Schudnę 10 kg”, „Zacznę więcej ćwiczyć”, „Rzucę palenie”, „Poprawię relacje z mężem”, „Będę zdrowo się odżywiała”. Ola naprawdę chce rzucić palenie, zrzucić 10 kilogramów i być aktywna fizycznie. Wciąż o tym myśli, o tych kilogramach, paleniu i że musi zacząć ćwiczyć. Nadchodzi nowy rok, mija styczeń, luty, a coraz bardziej przygnębiona Ola myśli o tym, że miała zacząć ćwiczyć, ale to może od wiosny. Miała schudnąć 10 kilogramów, ale gdzie tam zaczynać głodówkę, jeśli święta wielkanocne za pasem. Papierosy, cóż, też należy jej się jakaś przyjemność, a mąż – szkoda gadać, niech też się postara. Ola czuje się sfrustrowana, jej poczucie skuteczności jest niskie, ma poczucie, że jest do niczego, bo żadnego z postanowień nie udało jej się osiągnąć, ba! nawet zacząć realizować.

Nie na wszystkich działa „ostre cięcie” i rzucanie się na głęboką wodę.  Są osoby, które paraliżuje lęk przed zmianą, przed kolejną frustracją i porażką. Lęk nie działa na nie stymulująco, nie pobudza do działania, a wręcz przeciwnie – odstrasza i niszczy wolę zmian. Na dodatek gdzieś tam na końcu majaczący ogromny cel „schudnięcia 10 kilogramów” jest przytłaczający, bo jak tu zrzucić te 10 kilogramów, co zrobić, kiedy czuję, że nie mam siły, nie dam rady, czuje się mało skuteczna itp. 

Metoda Kaizen, nazywana metodą „małych kroków” pomaga ominąć lęk przed dużą zmianą i wysiłkiem z tym związanym poprzez stosowanie małych, drobnych czynności w kierunku zrealizowania większego celu. Ta drobna rzecz, powtarzana przez jakiś czas staje się w końcu nawykiem, który pozwala nam podążać dalej na drodze ku upragnionemu celowi.  Filozofia Kaizen związana jest z japońską kulturą pracy, od niej się zaczęła, ale świetnie sprawdza się nie tylko w biznesie, ale i codziennym życiu. W języku japońskim kaizen znaczy dosłownie "nieustanne ulepszanie". Kaizen stawia na ewolucje, a nie na rewolucje
 
Aby osiągnąć cel w stylu kaizen warto:
- zadać sobie małe pytania – jakie najmniejsze działanie mogę wprowadzić do swojego codziennego życia, aby osiągnąć cel? Jeśli chcę rzucić słodycze, ale trudno mi z nich zrezygnować, proponuję sobie, że zamiast sięgać po słodycze 3x na dzień, będę to robiła 2x na dzień przez 2 tygodnie, po jakimś czasie 1x dziennie i tak dalej. Jeśli chcę biegać a trudno mi opuścić wygodną kanapę to zacznę od 2 minut biegu w miejscu przed własną kanapą, potem może 10 minut, po jakimś czasie może wyjdę z domu pobiegać na zewnątrz?
- małe działania – pytanie zadane, czas na odpowiedź. Jaki najmniejszy krok mogę zrobić, aby ograniczyć słodycze. Mogę zamiast całej tabliczki czekolady zjeść np. pół, zamiast 3 porcji słodyczy na dzień - zjeść 2.
- małe myśli - wizualizować w myślach małe działania - chcę rzucić słodycze, czym zastąpię 1 porcję słodyczy? Może wybrać orzechy? Może suszone owoce? Oswajam się i niejako projektuję w głowie nową dla mnie sytuację.
- małe nagrody – drobne nagrody wzmacniają w nas poczucie skuteczności i tego, że mogę coś zrobić efektywnie. Nagrodą za ograniczanie słodyczy nie może być oczywiście słodycz, nagroda ma być dostosowana do celu. Ola, bohaterka opowieści, mogłaby rozłożyć swoje postanowienia dotyczące zdrowszego stylu życia na drobniejsze kroki, np.:
- zacznę jeść śniadania,
- będę słodziła kawę pół łyżeczki cukru mniej ;
- zostawię samochód i do sklepu przejdę się piechotą;
- dziennie będę piła szklankę wody więcej;
- będę paliła jednego papierosa dziennie mniej;
- będę cieniej smarowała chleb masłem;
- 1x dziennie powiem mężowi coś miłego.

Filozofia kaizen może przydać w każdym aspekcie życiowym, gdy chcesz rzucić palenie, prowadzić zdrowy styl życia, ale i poprawić relacje z bliskimi czy współpracownikami. Pamiętać tylko trzeba o tym, że każda zmiana jest procesem, co oznacza, że będzie rozłożona w czasie  i przebiegała w różnych etapach. Warto dać sobie czas na spokojne i łagodne wprowadzenie zmiany. Małymi krokami też można dojść do wysokiego celu.
Komentarze

Popularne posty