Witaminy dla zdrowej i zadbanej skóry



Niedługo wiosna, to świetny moment, żeby dodać blasku naszej skórze. Zdrowa skóra nie lubi nadmiernego opalania, dymu papierosowego, spożywania dużych ilości cukru oraz tłustego mięsa i tłustych przetworów.  Zdrowa i zadbana skóra to nie tylko odpowiednia pielęgnacja, ale również nawadnianie i składniki odżywcze, które dostarczamy z pożywieniem. Świadome  odżywianie podziała lepiej niż najlepszy krem, będzie źródłem składników utrzymujących w świetnej kondycji skórę, włosy i paznokcie. Witaminy - na które warto zwrócić uwagę?

Witamina A (retinol, beta-karoteny) - mają bardzo istotny wpływ na naszą skórę. Wykazują silne działanie antyoksydacyjne. Beta-karoten pomaga zachować elastyczność skóry, reguluje pracę gruczołów łojowych oraz stymuluje do produkcji kolagenu i opóźnia tworzenie się zmarszczek. Niedobór tej witaminy może skutkować suchą i swędzącą skórą, martwe, łuszczące się komórki skóry zatykają pory, powodując wypryski. Beta-karoteny znajdziemy w żółtopomarańczowych i zielonych warzywach: marchwi, dyni, jarmużu, brokułach, szpinaku. Retinol – m.in. w żółtku, tranie, pełnotłustym mleku, śmietanie i tłustych serach.

Witaminy z grupy B – zwłaszcza witamina B2 (ryboflawina) i B6 (pirydoksyna) – obejmują kilkanaście związków niezbędnych do funkcjonowania organizmu. Witaminy z tej grupy są potrzebne do prawidłowego funkcjonowania skóry oraz chronią ją przed zniszczeniami, jakie powoduje stres czy nieprawidłowa przemiana materii. Niedobór ryboflawiny skutkuje małymi pęknięciami i owrzodzeniami np. w kącikach ust, zwanych zajadami. Witamina B2 pobudza porost włosów, a pirydoksyna opóźnia efekty starzenia. Witaminy z grupy B znajdziemy w produktach zbożowych, kaszach, otrębach, kiełkach, strączkach, zielonych warzywach, a także w produktach pochodzenia zwierzęcego: mleku, jajach, mięsie.

Witamina C – bardzo silny antyoksydant, zapobiega powstawaniu wolnych rodników. Wzmacnia naczynia krwionośne, tym samym zapobiega tworzeniu się sińców, żylaków czy pękaniu naczynek. Stymuluje także wytwarzanie kolagenu i poprawia elastyczność skóry. Występuje w każdym warzywie i owocu, najwięcej jest jej w owocach roślin jagodowych (czarnej porzeczce, truskawce), owocach dzikiej róży oraz natce pietruszki, czerwonej papryce czy brukselce. 

Witamina D – odżywia suchą skórę i opóźnia efekty starzenia. Witamina D jest syntetyzowana z prowitaminy D, występującej w skórze pod wpływem promieni słonecznych, do tego potrzebny jest m.in. cholesterol. Dlatego zaleca się w okresie wiosenno-letnim korzystanie ze słońca, wystarczy 15-20 minutowa ekspozycja na słońce. Stosunkowo niewielką ilość dostarczymy z pożywieniem, zalecana jest suplementacja.

Witamina E – także silny antyoksydant, opóźnia efekty starzenia, zapobiega rozpadowi kolagenu, przyspiesza gojenie ran, łagodzi zmęczenie. Występuje głównie w ziarnach zbóż, olejach roślinnych, kiełkach, orzechach i jajach.


Witamina PP (B3, niacyna) – bardzo ważna do zachowania prawidłowej funkcji skóry. Niedobory, trwające nawet krótko – wywołują zaczerwienienie skóry, jej łuszczenie, szorstkość i pomarszczenie powierzchni skóry. Nasilają także stany zapalne skóry. Ta witamina jest konieczna do prawidłowego przebiegu procesów rogowacenia naskórka. Witaminę PP znajdziecie w mięsie, rybach, otrębach pszennych, orzechach arachidowych, produktach zbożowych, płatkach owsianych, bananach, kiwi oraz zielonych warzywach (brukselka, brokuły).

Ważne jest, nie tylko w aspekcie pięknej skóry i paznokci, aby nasze posiłki były urozmaicone, a nie monotonne. Mamy wtedy gwarancję, że dostarczamy różnych składników, których nasze ciało potrzebuje. Wspaniałym witaminowym zastrzykiem będą koktajle warzywno-owocowe i soki.
Moc witamin możemy wykorzystać w maseczkach, a przy okazji zrelaksować się i odpocząć.

Maseczka z dyni
Bardzo skuteczna maseczka nawilżająca i ujędrniająca. Potrzebna będzie mała dynia, obrana, wypestkowana i ugotowana do miękkości, oraz 1-2 łyżki miodu. Dynię miksujemy z miodem na gładką masę. Porcję maseczki nakładamy na twarz na 20 minut. Spłukujemy ciepłą wodą. Pozostałą, nie wykorzystaną część maseczki przekładamy do szczelnego pojemnika, przechowujemy w lodówce.

Maseczka cytrynowo-miodowa
Świetna jako źródło składników odżywczych i nawilżających dla skóry. Jedną łyżkę miodu mieszamy z żółtkiem, sokiem z 1 cytryny i łyżeczką śmietany. Nałożyć na skórę na 15 minut. Spłukujemy letnią wodą.

Zielona maseczka
Bardzo dobrze nawilża i odżywia skórę suchą i normalną. Dwie łyżki bardzo drobno posiekanej natki pietruszki dokładnie mieszamy z 1 łyżką miodu i 1 żółtkiem (można składniki zmiksować). Nakładamy na twarz i szyję na 20 minut. Zmywamy ciepłą wodą.





Komentarze

Popularne posty