Jak pić wodę?

Anegdotycznie ujmuje się, że człowiek wytrzymałby 3 minuty bez powietrza, 3 dni bez wody i 3 tygodnie bez jedzenia. 
Woda - jeden z najważniejszych składników naszej codziennej diety. Jest niezbędna dla wszystkich procesów życiowych, służy jako rozpuszczalnik dla wielu substancji, w naczyniach krwionośnych i limfatycznych stanowi system transportowy dla składników odżywczych, uczestniczy w procesie termoregulacji, bierze udział w wydalaniu produktów przemiany materii, pełni funkcję nawilżającą i jest niezbędnym składnikiem płynów tworzących przestrzenie wodne, chroniące nasze narządy i komórki przed urazami i tarciem. W naszym klimacie codzienna ilość wody, którą powinnyśmy dostarczyć to około 2,8 l (2800 ml). Podobną ilość wody wydalamy: 1500 ml z moczem, 150 ml z kałem, 600 ml z potem i 550 ml poprzez wydalanie płucne). Ilość spożywanej wody musimy zwiększyć w czasie uprawiania sportu, upałów, w gorącym klimacie, przy gorączce czy biegunkach.
Dostarczanie płynów, mimo, że jest to tak ważne dla naszych organizmów, traktujemy często po macoszemu. Pijemy szybko, duszkiem, aby ugasić pragnienie. Dla dobrego nawodnienia organizmu konieczne jest pamiętanie o kilku ważnych kwestiach:
- nawodnienie to nie tylko czysta woda z butelki, którą pijemy. Z napojami dostarczamy ok 1500 ml, z pożywieniem 1000 ml i z wody metabolicznej zyskujemy ok 300 ml.
- odwodnienie tylko o około 2% powoduje wyschnięcie ust, pojawia się uczucie pragnienia. Ale już przy odwodnieniu ok.3% - „wyłączony” zostaje ośrodek pragnienia, przestaje nam się chcieć pić, mimo, że odwodnienie pogłębia się. Jest to niebezpieczna sytuacja, ponieważ przestajemy być alarmowani i czujni, że coś się dzieje w naszym organizmie.
- dobrze jest wykorzystać spożycie wody jako okazję do dostarczenia składników mineralnych do naszego organizmu. Najcenniejsze są owoce i warzywa, ponieważ oprócz wody dostarczą nam witamin i składników odżywczych;
- woda pitna powinna zawierać korzystny dla nas skład minerałów; Dobrze jest popijać herbatę zieloną, owocową, wodę zawierającą jony wapnia, magnezu czy żelaza.
- zwykła, czysta woda wypita duszkiem „przeleci” tylko przez nasz organizm, zadziała tylko moczopędnie. Wodę (płyny lub soki) pijemy małymi łykami, po 2-3 łyki i przerwa. Receptory w naszym przełyku przy takim dowozie wody mają szansę ją „przechwycić” i dobrze nawodnić nasz organizm;
- w czasie zwiększonego wydalania wody (w stanach gorączki, biegunek, upałów czy nadmiernego pocenia) wodę należy lekko posolić;
- najkorzystniejsza temperatura płynów dla dobrego nawodnienia powinna mieć ok 15ᵒC.

Komentarze

Popularne posty