Szansa od świataDostałam w zeszłym roku od Najlepszej z Sąsiadek maluteńki krzaczek bzu. To samosiejka, ledwie wyrośnięta. Niestety, wraz z końcem lata liście pokryły się plamkami, zbrązowiały i opadły. Próbowałam ratować roślinkę, ale się nie udało. Zostawiłam ją, bo mocno trzymała się ziemi, w której była posadzona. Szanuję wolę życia. Gdy nadeszły wiosenne dni stawiałam ją na słońcu, podlewałam, wierząc, że odrośnie, odbije. Ale przez dłuższy czas nic się nie działo. Był tylko mały, szary, bezlistny patyk. Ale pewnego dnia zauważyłam zaczątek liści.
 
Ten krzaczek bzu można przyrównać do dbania o  nasze zdrowie i kondycje naszego ciała. Kilka tygodni temu skończył się świat, w którym dzień po dniu pędziliśmy za kolejnym więcej-wyżej-wydajniej-szybciej. Świat, w którym na zwykłą refleksję, zastanowienie się nad sobą zazwyczaj nie było czasu. Bo kino, zakupy, praca, wyjazdy integracyjne. I oto teraz zostaliśmy zmuszeni do zatrzymania się, pozostania w domu, z rodziną, z obawą, z własnymi dolegliwościami. Spójrz na tę sytuację, jak na szansę, którą dostałaś od świata. Na możliwość zadbania o siebie, o swoje zdrowie. Na rozmowę, na radość z kubka kawy na balkonie. Na zieloną sałatkę z warzyw, które zdobyłeś w sklepie, bo twoich ulubionych już nie było. Na sen, na który nie miałaś za wiele czasu. Na spokojne zjedzenie posiłku w ciągu dnia. A może odkryłaś, że wcale nie brak ci innych ludzi i życia wielkiego miasta? 

Mylimy się sądząc, że zdrowy styl życia to tylko takie dietetyczne pitu-pitu. Ten styl życia, który ja nazywam zrównoważonym stylem życia, ma bardzo duży wpływ na nasz organizm. Mało tego, choćbyśmy jedli najzdrowsze na świecie rzeczy to bez zrównoważonego stylu życia nie spełnią one swojej funkcji. Zrównoważony styl życia pokazuje jaki masz stosunek do swojego ciała, czy potrafisz o nie zadbać, tak aby mogło sprawnie funkcjonować przez długie lata. W zrównoważonym stylu życia stawiasz na siebie: na spokój, ciszę i miejsce dla siebie, swoich myśli, emocji. Właściwego dla siebie sposobu odżywiania i radzenia sobie ze stresem, napięciem i trudnymi uczuciami. Jest w nim miejsce na twoje radości, spełnienie, wątpliwości, obawy, ale i chwile samotności, które nie muszą być ponure, a mogą być inspirujące. Zrównoważony styl życia wymusza poznanie siebie: czego nie lubi moje ciało? Gdzie u mnie skupia się stres? Nasze myśli wpływają na nasze emocje, te zaś na to, jak reaguje nasze ciało. Jak trawimy pokarm, jakie mamy ciśnienie krwi, czy cierpimy na bezsenność.

Obecna sytuacja pokazała jak ważne jest CODZIENNE, systematyczne dbanie o swoją odporność, o swoje ciało.  Może Twoje zdrowie, psychiczne, fizyczne, duchowe jest jak ten krzaczek bzu, co stracił liście, a ty poddałaś się, bo i tak nic z tego nie wyjdzie. Bo po co się starać. Bo przecież są leki. Bo mamy gadżety. Bo mamy specjalistyczny sprzęt. Przywołaj z pamięci roślinkę, o której napisałam na początku tego wpisu. Nie oddawaj swojego zdrowia walkowerem. Pomyśl o swoim ciele, czego ono potrzebuje. Pomyśl o tym, czego potrzebujesz ty. Dbaj, małymi krokami, a na pewno ciało będzie Ci wdzięczne.

Komentarze

Popularne posty