Piramida Zdrowego Żywienia i Stylu Życia Dzieci i Młodzieży 2019– nowe zasady

Tegoroczny IV Narodowy Kongres Żywieniowy 2019 skupiał się na tematyce odżywiania dzieci i młodzieży, ze szczególnym uwzględnieniem problematyki otyłości wśród dzieci i młodzieży oraz zaburzeń odżywiania w tej grupie wiekowej.

Otyłość wśród dzieci i młodzieży rośnie w zastraszającym tempie. Prognozuje się, że jeśli je utrzymamy,  w 2030 roku Polska zajmie niechlubne pierwsze miejsce na świecie pod tym względem. Otyłość to nie problem natury estetycznej, to powiązane ze sobą poważne choroby metaboliczne, kardiologiczne, endokrynologiczne, których leczenie już stanowi znaczny wydatek w budżecie państwa przeznaczonym na leczenie.
Mając na uwadze prewencję otyłości wśród dzieci i młodzieży na tegorocznym kongresie żywieniowym zaprezentowano nową piramidę zdrowego żywienia dla dzieci i młodzieży. 
Piramida zdrowego żywienia to graficzny układ, pozwalający pokazać grupy produktów spożywczych, niezbędnych w codziennej diecie. U podstawy przedstawione są produkty, przeznaczone do codziennego spożycia, niezbędne do zdrowego funkcjonowania. Im wyższe piętro piramidy tym mniejsza zalecana ilość danego produktu i częstość jego spożycia.
Główna zmiana nowej piramidy widoczna jest  już w jej nowej nazwie: Piramida Zdrowego Żywienia i Stylu Życia Dzieci i Młodzieży.
Mnie osobiście bardzo cieszy ta zmiana – styl życia jest niezmiernie ważną częścią prewencji chorób cywilizacyjnych, kardiologicznych czy tych, związanych z zaburzeniami metabolicznymi. Od niego w 60% zależy nasze zdrowie i dobrostan.
Obok zdrowego odżywiania w prewencji otyłości znaczącą rolę odgrywa także aktywność fizyczna. Nie tylko ta zorganizowana w formie zajęć sportowych, ale zwykła codzienna. Spacer, przejście piechotą do szkoły, do autobusu, wejście po schodach, zabawa z rówieśnikami na podwórku – każda aktywność jest ważna. Aktywność fizyczna leży u podstawy piramidy, bez aktywności fizycznej na nic się nie zda nawet najlepsze żywienie.
Główne zmiany polegają na dodaniu kilku, ważnych elementów u podstawy piramidy.
Nowym graficznym dodatkiem w piramidzie jest pasta i szczoteczka do zębów. Próchnica zębów wśród dzieci jest poważnym problemem, dlatego twórcy zalecają mycie zębów po każdym posiłku.
I wreszcie – trzy bardzo ważne punkty dodane do nowej piramidy: 

1. sprawdzaj regularnie wysokość i masę ciała – kontrola zwłaszcza masy ciała pozwala na wczesne wykrycie nadmiarowych kilogramów, zanim przybędzie ich tak dużo, że nadwaga przerodzi się w otyłość.

2. ograniczaj korzystanie z urządzeń elektronicznych do 2 godzin dziennie – unieruchomienie ciała przed komputerem na długie godziny niesie szereg negatywnych skutków.

3. wysypiaj się – temat snu poruszałam kilkukrotnie na blogu. Dzieci i młodzież przeznaczają zbyt mało czasu na sen, rezygnując z niego na rzecz korzystania z urządzeń elektronicznych. To skutkuje zaburzeniami koncentracji w szkole, ale także – uwaga -  szeregiem zaburzeń hormonalnych z otyłością na czele. 

Podsumowując: nowa Piramida Zdrowego Żywienia i Stylu Życia Dzieci i Młodzieży uwzględnia elementy, które, obok prawidłowego odżywiania są podstawą do zachowania zdrowia, prawidłowego rozwoju i dobrych wyników w nauce.  Zdjęcia własne: materiały przygotowane przez Instytut Żywności i Żywienia w Warszawie. 

Komentarze

Popularne posty