The best of : 5 najlepszych diet świata


Na początku 2018 roku  US News & World Report opublikował listę 40 najpopularniejszych diet świata. W rankingu wykorzystano ekspertyzę panelu ekspertów ds. zdrowia i dietetyków.   Aby uzyskać najwyższą ocenę, dieta musiała być stosunkowo łatwa do naśladowania, odżywcza, bezpieczna dla zdrowia, skuteczna w utracie wagi i chroniąca przed cukrzycą i chorobami serca. Dieta DASH, która została „zaprojektowana”, dla osób z wysokim ciśnieniem krwi i jest rekomendowana w profilaktyce chorób sercowo-naczyniowych zajęła pierwsze miejsce.

Pierwsza „piątka” the best of:

1. Dieta DASH (Dietary Approaches to Stop Hypertension) zaprojektowana przez amerykański Narodowy Instytut Serca, Płuc i Układu Krwiotwórczego, aby pomóc ludziom obniżyć wysokie ciśnienie krwi. 
Dieta DASH zaleca spożywanie dużej ilości surowych warzyw, produktów z pełnego ziarna, niskotłuszczowych produktów mlecznych  i chudego mięsa. Za to zaleca unikanie  tłuszczów nasyconych, słodkich napojów, słodyczy, pełnotłustego mleka i  używanie mniejszej ilości soli.

2. Dieta śródziemnomorska - swoją nazwę wzięła od tradycyjnej diety ludzi żyjących w krajach śródziemnomorskich i została powiązana z lepszym zdrowiem i długowiecznością. Dieta śródziemnomorska jest bogata w owoce i warzywa, a także zdrowe tłuszcze, takie jak ryby, orzechy i oliwa z oliwek.


    3. Dieta „flexitarian” – w Polsce nie znana pod tą akurat nazwą, jest to zbitka słów "elastyczny i wegetariański". Dieta Flexitarian zachęca ludzi do żywienia wegetariańskiego , ale nie wymaga całkowitego wyzbycia się mięsa z diety. 
  
   4. Dieta „Weight Watchers” – W Polsce raczej nie stosowana. Popularna dieta w USA, promowana przez takie gwiazdy jak Oprah Winfrey. Oparta na systemie punktowym, gdzie każda żywność ma określoną liczbę punktów, a ludziom mogą spożyć określoną liczbę punktów każdego dnia. Pokarmy bogate w składniki odżywcze i wypełniające mają ogólnie mniej punktów,  natomiast słodycze mają wysoką liczbę punktów.

   5. Dieta MIND - mieszanka DASH i diety śródziemnomorskiej,  dedykowana zapobieganiu chorobom mózgu i  chorobie Alzheimera. Zachęca się ludzi do jedzenia od 10 zdrowych grup pokarmowych: zielonych warzyw liściastych, wszystkich innych warzyw, orzechów, jagód, fasoli, produktów pełnoziarnistych, ryb, drobiu, oliwy z oliwek i wina. Za to unikać trzeba żywności z pięciu grup: czerwonych mięs, masła i margaryny w sztyfcie, serów, słodyczy i smażonych lub fast foodów.

A najgorsze diety w tym rankingu?
Wśród najgorzej ocenionych przez ekspertów diet znalazły się m.in. dieta paleo (32. miejsce), niskowęglowodanowa dieta Atkinsa (35.miejsce), i wreszcie na ostatnich miejscach dieta Dukana (39.miejsce) i niskotłuszczowa dieta ketogenna (40.miejsce). 

Cała listę znajdziecie na https://health.usnews.com/best-diet

Komentarze

Popularne posty